Avrupa Ruleti Nasıl Oynanır - Amerikan Ruleti Nasıl Oynanır

Avrupa ve Amerikan Ruleti

Avrupa rulet çarkı ve Amerikan rulet masa oyunları nasıl oynanır? Amerikan ve Avrupa rulet çarkı kaç kez döndürülür? aralarındaki farklar nelerdir gibi sorularınız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Avrupa ve Amerikan Ruleti Blaise Pascal tarafından 17. yy’da ortaya çıkan rulet oyunu ortaya çıktığı tarihten itibarin milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu kadar çok tercih edilmesinin altında hem son derece kolay olması hem de bir o kadar kazandırması yatmaktadır. Oynanması kolay olan bununla beraber oyuncudan ekstra bir emek beklemeyen rulet, son dönemlerin de en popüler oyunlarından biridir. Gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından oynanmasının altında kendini sürekli yenilemesi yatmaktadır.

Motorla doğrudan ilgisi olan ve kurduğu oyunda da bunu baz alan Pascal, oyunun çark kısmını tekerleğe benzetmiştir. Zaman geçtikçe oyunda birtakım değişiklikler yapılmış ancak rulette köklü ve ana konularda herhangi bir kayıp olmamıştır.

Rulet Çarkı Ne İşe Yarar?

Rulete yeni başlayan ya da başlamayı düşünen pek çok kişi, kavramlara yabancı hissedebilmektedir. Bu kavramlardan bir tanesi de rulet çarkıdır. Rulet çarkının tüm oyun boyunca gözleri üzerinde tutan tek nokta olduğunu söylemek doğrudur. Daha net bir açıklama yapmak gerekirse rulet çarkı, oyunun başladığı ve sonlandığı merkez olarak tanımlanabilmektedir.

Top merkezli bir oyun olan rulette çarkı, topun dönüp herhangi bir gözeneğe yerleşmesi, çarkta meydana gelmektedir. Bunun için rulet çarkının çok önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Rulet çarkında meydana gelen 20 saniyelik hareketliliğin sonunda oyunun kazananı olup olmadığınız meydana çıkmaktadır.

Avrupa Rulet Çarkı Nasıl Oynanır

Rulet çarkı dendiğinde akla renkli gözenekleri olan ortadan uzanan bir çubuğu bulunan çark gelmektedir. Bu çarkın, oynanan rulet türüne göre değişiklik gösterdiği de akıllardan çıkarılmamalıdır. Avrupa ruleti oynamak isteyen birinin gördüğü çark ile Amerika ruleti oynamak isteyen kişinin gördüğü çark farklı olmaktadır.

Avrupa rulet çarkında 37 adet gözenek olduğu bilinmektedir. Bu gözeneklerden 18 tanesi siyah, 18 tanesi de kırmızıdır. Bunun dışında kalan tek bir gözenek yeşildir. Yeşil gözenek 0 ile gösterilmektir. Oyun ve oyun tahminleri bu sayılar ve renkler üzerinde dönmektedir.

Amerikan Rulet Çarkı Nasıl Oynanır

Amerika rulet çarkında, Avrupa rulet çarkından farklı olarak gözenek sayıları ve renk değişimi dikkat çekmektedir. Çok büyük bir farklılık olmasa da kasanın kar marjını değiştiren, oyuncuların daha yüksek risk altında kalmasına neden olan bir değişim olduğu bilinmektedir.

Amerika rulet çarkında dikkat etmeniz gereken 38 gözenek olmasıdır. 38 gözenekten 18 tanesi kırmızı ve siyah olarak ayrılmıştır. Bunun dışında 2 tane de yeşil kısım bulunmaktadır. 0 ve 00 olarak isimlendirilen bu bölümler kasanın %5 oranında kar elde etmesine neden olmaktadır.

Rulet Çarkını Kim Döndürür?

Ruletle ilgili ortaya atılan iddialar oldukça çoktur. Bunlardan biri de krupiyelerin hile yaptığı yönündedir. Gerçek bir rulet masasına oturduğunuzda çarkı döndüren kişinin krupiye olduğunu görebilirsiniz. Ne var ki krupiye önce çarkı döndürmekte daha sonra dönen çarkın içine topu bırakmaktadır. Hangi sayının geleceğini tahmin etmesi bir hayli zor olmaktadır. Bu açıdan hile yapmak için pek doğru bir tercih olmadığı görülmektedir.

Rulet oyunun bahis adreslerinde online olarak oynayan kişiler de tereddüt edebilmektedirler. Canlı şekilde oynanmadığında aynı şekilde krupiye tarafından döndürülen çark aynı zamanda bilgisayar sistemleri tarafından da döndürülebilmektedir. Bu bakımdan internet üzerinden oynamak da bir o kadar güvenli kabul edilmektedir.

Rulet Çarkı Ne Kadar Döner?

Rulet çarkının dönüşü birçok kişi için merak konusudur. Nasıl döndüğünden ne kadar döndüğüne kadar muhtelif fikirler ortaya atılsa da hepsi matematiksel olarak bir düzen üzerine oturtulmuş durumdadır.

Rulet çarkı özellikle oyunculara çok uzun süre dönüyor gibi gelmektedir ancak yalnızca 20 saniye kadar dönmektedir. Top bırakıldıktan sonra 20 en geç 30 saniye içinde top yerleşmesi gereken gözeneğe yerleşecektir. Bu da oyunun 1 dakika kadar sürmesi manasını taşımaktadır.