Chat Rulet Nedir? - Chat Rulet Nasıl Kullanılır?

Chat Rulet Nedir?

Chat Rulet nedir?, ücretli midir?, nasıl kullanılır? kimler Chat Rulet’i kullanabilir ve nasıl kayıt olunur? yeni insanlarla tanışmak isteyen kullanıcılar için görüntülü ve sesli sohbet sitesidir.

Birbirini tanımayan insanların sohbet etmesi, görüntülü konuşması için hazırlanmış Chat Rulet sitesinin orijinal ismi Chatroulette’dir. Kullanıcı seçme gibi bir durum olmadığından, sistem Next butonu ile karşınıza rastgele bir kullanıcı getirdiğinden rulet oyunundan esinlenilmiş olduğu görülmektedir. Zaten site ismi de bu nedenle Chat Rulet şeklinde belirlenmiştir. Tıpkı rulet oyununda olduğu gibi karşınıza neyin geleceğini bilmeden sohbet ortamına girmiş bulunuyorsunuz.

Bir dönem site amacına uygun kullanılmadığından yani sohbet aşamasını geçip müstehcen şekilde kullanılmaya başlandığından site yönetimi bu duruma son vermek adına harekete geçmiş ve üyelik sistemini geliştirmiştir. Yine de zaman zaman karşınıza müstehcen görüntüler çıkabilir ki bu pek engellenebilir bir durum değildir çünkü site tamamen görüntülü görüşme sistemi üzerine kuruludur.

Chat Rulet Nedir?

Dünyaca ünlü Chatroulette sitesi Türkiye‘de Chat Rulet olarak bilinmektedir. Hatta çet rulet şeklinde söylemlerini bile görebilirsiniz. Site tek butonla karşınıza kimin geleceğini bilmeden görüntülü sohbet etmek üzerine kurulmuş bir sistemden ibarettir. Kullanım için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Chat Rulet, cihazların kamerasını ve mikrofonunu kullanarak çalışmaktadır. Zaman içinde show sitesine dönüşmesinin nedeni de budur.

Chat Rulet sitesini Moskova Üniversitesi’nde öğrenci olan Andrey Ternovskiy geliştirilmiştir. Sitenin kuruluşu 2009 yılının kasım ayına denk gelmektedir. O yıllardan bu yana site bazı değişikliklerle kullanılmaya devam edilmektedir. Chat Rulet kullanıcısı olmak için siteye giriş yaptıktan sonra gerekli yönergeleri takip etmeniz gerekiyor.

Chat Rulet’e Nasıl Kayıt Olunur?

İlk etapta üyelik sistemini kullanmayan sitede artık üyelik kaydı gerekmektedir. Siteyi ilk açtığınızda karşınıza önce kamera ve mikrofon kullanımına dair izin yönergeleri gelecektir. Ardından üyelik için gerekli bilgileri siteye girmelisiniz. Sitede Chat rulet üyelik için çok fazla bilgi talep edilmiyor. Bu nedenle dakikalar içinde üye olarak siteyi kullanmaya başlayabilmeniz mümkün. Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra üye girişi yapmalısınız. Siteyi kullanmaya başladığınızda yani bir oturum başlattığınızda karşınıza sohbet için rastgele insanlar çıkacaktır.

Chat Rulet Nasıl Kullanılır?

Chat Rulet sitesinde kullanılan dil İngilizce olduğundan, teknik açıdan biraz İngilizce bilmeniz işinize yarayacaktır. En azından bilgisayarda kullanılan İngilizce terimleri bilmeniz bile yeterli olacaktır. Sohbet aşamasında karşınıza dünyanın birçok ülkesinden insan çıkabilir. Buradaki dil sorunu tamamen sizi ilgilendirir çünkü Chat Rulet‘in çeviri gibi bir sistemi yoktur. Zaten farklı dillerde hizmet veren ülkelere özel alt siteleri olmadığından Chat Rulet sitesinin kullanıcı sayısı çok fazla değildir ve diğer sohbet siteleri kadar ün yapamamıştır.

Siteyi kullanmak için giriş yaptıktan sonra oturum başlatmalısınız. Start butonunu kullanarak sohbet oturumunu başlatabilirsiniz. Karşınıza çıkan kullanıcı ile sohbet etmeye devam edebilir ya da Next butonu kullanarak başka bir sohbete geçebilirsiniz. Sohbet oturumunu tamamen sonlandırmak için Stop butonunu kullanmanız gerekir. Chat Rulet sitesinde kiminle sohbet edeceğiniz tamamen şans işidir. Sitenin özel olarak kullandığı bir seçim sistemi yoktur.

Kimler Chat Rulet’i Kullanabilir?

İnternetteki birçok sitede yasal yaş sınırı vardır ama sohbet ve sosyal medya sitelerinde genellikle yaş sınırı aranmaz. Chat Rulet sitesinde kullanıma yönelik bir şart ya da sınır bulunmamaktadır. Siteyi kullanabilmek için üyelik işlemlerini halletmeniz yeterli olacaktır. İnternet bağlantısı olan bir cihaza sahipseniz; Chat Rulet’i hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Siteyi, kurallarına ve amacına uygun kullandığınız müddetçe kullanmaya devam edebilirsiniz.

Chat Rulet Ücretli mi?

Chat Rulet ücretsiz sitesinde üye olurken ya da sohbet oturumu başlatırken sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sitenin bütün uygulamalarını, ücret ödemeden kullanmanız mümkün. Herhangi başka bir sitede Chat Rulet’e ücretli bir yönlendirme görürseniz; oradan hemen ayrılmalısınız. Chat Rulet sitesini kullanacağınız zamanlarda doğrudan site bağlantısına gitmeniz en doğrusudur.